دیابت

مقدمه:

روز جهانی دیابت (WDD) در سال ۱۹۹۱ توسط فدراسیون بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) در پاسخ به نگرانی‌های فزاینده در مورد تهدید سلامت ناشی از دیابت بنیان‌گذاری شد.  این روز هر سال در ۱۴ نوامبر، سالروز تولد سر فردریک بانتینگ، که به همراه چارلز بست در سال ۱۹۲۲ انسولین را کشف کردند، جشن گرفته می شود.

کشف انسولین: کشفی نجات بخش ام نیازمند انجام کارهای بیشتر

ایجاد و توسعه انسولین درمانی در سال ۱۹۲۱ یک پیشرفت مهم در تاریخ پزشکی بود. هم‌اکنون با گذشت ۱۰۰ سال، جان میلیون ها نفر نجات یافته است، اما متأسفانه انسولین و سایر داروهای کنترل دیابت و مراقبت‌های مربوط به آن هنوز در دسترس بسیاری از افرادی که به آنها نیاز دارند، قرار ندارد.

روز جهانی دیابت، بزرگ‌ترین کمپین آگاه‌سازی دیابت در جهان است که بیش از ۱ میلیارد نفر را در بیش از ۱۶۰ کشور به عنوان مخاطب جهانی جذب می‌کند. این کمپین توجه همگان را به موضوعات بسیار مهم در دنیای دیابت جلب می کند و آن را در کانون توجه باقی نگه می دارد.

هدف و شعار کمپین روز جهانی دیابت ۲۰۲۲:

کمپین بزرگداشت روز جهانی دیابت که با لوگوی دایره آبی، نماد آگاهی از دیابت و اتحاد جامعه جهانی دیابت، در پاسخ به اپیدمی دیابت تشکیل شده است، اهداف زیر را دنبال می کند:

 • ایجاد بستری مناسب برای ترویج و حمایت از اهداف فدراسیون بین‌المللی دیابت در طول سال
 • تحریک جامعه جهانی برای ترویج اهمیت انجام اقدامات هماهنگ جهت مقابله با دیابت به عنوان یک مسئله حیاتی بهداشت جهانی

هر سال، این کمپین بر یک موضوع اختصاصی تمرکز می کند که برای یک یا چند سال اجرا می شود.  موضوع روز جهانی دیابت سال‌های ۲۳-۲۰۲۱ دسترسی به مراقبت‌های دیابت است. زیرا در حال حاضر:

 • میلیون ها نفر از افراد مبتلا به دیابت در سراسر جهان به داروها و مراقبت‌های لازم برای دیابت دسترسی ندارند.
 • افراد مبتلا به دیابت برای مدیریت وضعیت خود و اجتناب از ابتلا به عوارض آن به مراقبت و حمایت مداوم نیاز دارند.

صبر بیشتر، درخصوص موارد زیر جایز نیست:

 • دسترسی به داروها، فن‌آوری‌ها، پشتیبانی و مراقبت برای همه افراد مبتلا به دیابت که به آنها نیاز دارند.
 • دولت ها برای افزایش سرمایه گذاری در مراقبت و پیشگیری از دیابت

از اینرو یکصدمین سالگرد کشف انسولین فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد تغییرات معنادار برای بیش از ۵۳۰ میلیون نفری است که مبتلا به دیابت هستند و نیز میلیون ها نفر دیگر در معرض خطر هستند.

چرا توجه به پیشگیری و کنترل دیابت مهم است؟

بیماری دیابت ملیتوس که معمولاً با نام دیابت شناخته می شود، شامل دسته‌ای از اختلالات متابولیک است که با هیپرگلیسمی (افزایش غیرطبیعی گلوکز خون) در نبود درمان مناسب مشخص می‌شود. علل این بیماری شامل نقص در ترشح انسولین (هورمون کاهنده قند خون)، نقص در عملکرد انسولین و یا هر دوی این عوامل است.

عدم مدیریت و درمان مناسب دیابت می‌تواند در درازمدت عوارضی مانند رتینوپاتی (مشکلات بینایی)، نفروپاتی (مشکلات کلیوی) و نوروپاتی (مشکلات عصبی) در پی داشته باشد.  افراد مبتلا به دیابت همچنین در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر از جمله بیماری‌های عروق قلبی، عروق محیطی و مغزی، آب مروارید، اختلال نعوظ و بیماری کبد چرب غیرالکلی هستند. این بیماران همچنین در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند سل قرار دارند. تمامی این موارد حاکی از لزوم توجه بیش از پیش به پیشگیری و درمان دیابت است.

آموزش برای محافظت در برابر فردا:

در روز جهانی دیابت، فدراسیون جهانی دیابت از دولتمردان می خواهد تا دسترسی به آموزش درباره دیابت را افزایش دهند و از این راه به بهبود زندگی بیش از نیم میلیارد نفری که در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند، کمک کنند. باید از دولتمردان خواسته شود منابع انسانی و مالی کافی را برای آموزش دیابت در راستای دستیابی به اهداف پوشش دیابت سازمان جهانی بهداشت تا سال ۲۰۳۰ اختصاص دهند. این پنج هدف پوشش دیابت عبارتند از:

 • ۸۰درصد مبتلایان به دیابت تشخیص داده شوند.
 • ۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت تشخیص داده شده، کنترل خوبی بر قند خون داشته باشند.
 • ۸۰درصد افراد مبتلا به دیابت تشخیص داده شده، کنترل خوبی بر فشار خون داشته باشند.
 • ۶۰درصد افراد مبتلا به دیابت ۴۰ سال یا بالاتر، استاتین (داروی کاهنده چربی خون) دریافت کنند.
 • ۱۰۰ درصدافراد مبتلا به دیابت نوع ۱ به انسولین مقرون به صرفه و نظارت بر قند خون خود دسترسی داشته باشند.

الف- دوره‌های آموزش همگانی شناخت دیابت:

این بستر آموزشی مجموعه ای از دوره های تعاملی رایگان در مورد جنبه های مختلف مراقبت و مدیریت دیابت را ارائه می دهد.  دوره اول: مقدمه ای بر دیابت

این دوره چگونگی ایجاد بیماری دیابت در بدن را توضیح می دهد، انواع اصلی آن را توصیف می کند. همچنین علائم هشدار دهنده، عوامل خطر و عوارض ناشی از آن را بررسی می کند.

دوره دوم: مبانی کنترل قند خون

این دوره به اهمیت حفظ سطح گلوکز خون در محدوده هدف تا حد امکان برای کمک به جلوگیری یا به تأخیر انداختن عوارض طولانی مدت دیابت می پردازد. برای بهره مندی از دوره های آموزشی فوق به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://www.understandingdiabetes.org/

 

ب- دوره‌های آموزش تخصصی برای شاغلان در بخش مراقبت‌های بهداشتی

مدرسه دیابت IDF مجموعه ای از دوره های آنلاین رایگان و ممتاز را ارائه می دهد تا به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا از نظر جنبه های مختلف مدیریت و درمان دیابت آگاه و به‌روز باشند. دوره های رایگان موجود در حال حاضر عبارتند از:

نام دوره لینک دسترسی به دوره
 دیابت و بیماری های قلبی عروقی
دیابت و رمضان
رتینوپاتی دیابتی
مدیریت ادم ماکولا دیابتی  (DME)
پیشگیری از دیابت نوع ۲
نقش آموزگار (مربی) دیابت
همه دوره ها توسط شورای اعتباربخشی اروپا برای آموزش مداوم پزشکی (EACCME) معتبر شناخته شده اند.

 

 

 

آزمونی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت:

میزان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ خود را بدانید.

فدراسیون بین المللی دیابت تخمین می زند که حدود ۲۱۲ میلیون نفر یا نیمی از کل بزرگسالانی که در حال حاضر مبتلا به دیابت هستند، دیابتشان تشخیص داده نشده است. اکثر این افراد دیابت نوع ۲ دارند که تا حد زیادی قابل پیشگیری است. از اینرو فدراسیون بین‌المللی دیابت یک ارزیابی آنلاین برای بررسی خطر ابتلا به دیابت ایجاد کرده است که هدف آن پیش‌بینی میزان خطر ابتلای فرد به دیابت نوع ۲ در ده سال آینده است. این آزمون توسط محققان موسسه ملی سلامت و رفاه هلسینکی فنلاند، طراحی شده است.

تکمیل این آزمون فقط چند دقیقه طول می کشد و راهی سریع، آسان و محرمانه برای آگاهی از میزان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ است. برای انجام آن به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.idf.org/type-2-diabetes-risk-assessment/

 

 

 

References: